Dlaczego pokazy iluzjonistów cieszą się taką popularnością?

BLOG

Dlaczego pokazy iluzjonistów cieszą się taką popularnością?

Z roku, na rok można zauważyć coraz większe zainteresowanie iluzją w naszym kraju. Niezależnie, czy patrzymy na ilość wyświetleń pod filmami, sold outy pokazów iluzji w większych miastach Polski, czy ilość nowych adeptów tej sztuki. Rozwój jest zauważalny gołym okiem.
Dla mnie jako aktywnego performera – taka kolej rzeczy jest dość oczywista. Jednak domyślam się, że dla Ciebie może to być owiane swego rodzaju tajemnicą. Dlatego też w tym artykule postaram się odpowiedzieć raz, a dobrze na pytanie: dlaczego pokazy iluzjonistów cieszą się taką popularnością?

Pokaz iluzji, jako forma sztuki

Mimo że do iluzji przylgnęły takie słowa, jak “trick”, czy “sztuczka”, to bezapelacyjnie – można nazwać ją formą sztuki. Znajdziemy w niej liczne elementy, z których składa się sztuka teatralna. Mowa tu oczywiście o świetle, scenie, wykreowanej postaci, scenariuszu, rekwizytach itd. Często nie braknie też zapożyczeń ze świata muzyki i tańca. Wielu iluzjonistów posiada specjalną choreografię, ścieżkę dźwiękową, a nawet pracuje nad emisją głosu oraz jego barwą.
Mógłbym tak wymieniać w nieskończoność. Prawda jest taka, że magik na scenie czerpie pełnymi garściami z: filmu, teatru, muzyki, performance, malarstwa, literatury i wielu innych dziedzin sztuki.

Pokaz iluzji na imprezie firmowej

Prawdziwe emocje

Podobnie, jak w przypadku sztuk teatralnych – podczas spektaklu iluzji, widownia również przeżywa pełne spektrum emocji. Radość, strach, nostalgia. To wszystko (i wiele więcej) możemy poczuć podczas występu magika. Jednak, dzięki połączeniu tych “standardowych” emocji z zaskoczeniem i niespodzianką – całe doświadzcenie jest wielokrotnie spotęgowane.
Dzięki temu to, co w kabarecie, czy na stand-up wywołałoby jedynie wypuszczenie powietrza nosem… na pokazie iluzjonisty owocuje salwą śmiechu!

Bez ograniczeń wiekowych

Kolejnym argumentem, który pomaga iluzji w zdobywaniu popularności jest fakt, że nasza sztuka nie ma żadnych ograniczeń. Zobaczenie na własne oczy teleportacji, czytania w myślach, czy lewitacji będzie równie imponujące dla 12-latka, jak i dal 42-latka. Wynika to z tego, że nie ma górnego (ani dolnego) limitu na to, by doświadczać niemożliwego.

Czy pokazy iluzjonistów cieszą się popularnością w świecie biznesowym?

Oczywiście, że tak! Najlepszym dowodem jest moja marka i usługi, które w ogromnej części skupiają się na sektorze premium świata biznesowego. Liczne eventy, konferencje, targi, czy nawet imprezy pracownicze, to idealne miejsca oraz okazje ku temu, by zaprezentować swoją firmę w zupełnie nowym świetle.
Szczególnie chętnie korzystają z takiego rozwiązania organizacje, które chcą pokazać się, jako nowoczesne, rozwijające się oraz przyjazne. Bo właśnie takie cechy skupia w sobie dobry pokaz iluzjonistyczny!

pokaz iluzji w hotelu

Doświadczenie inne, niż wszystkie

Tak, jak już napisałem. Chodzi o połączenie zaskoczenia z niebanalnym humorem, czy dobrze napisaną historią. Potrafi to stworzyć mieszankę, której nie da się doświadczyć nigdzie indziej. Co za tym idzie, całość zyskuje na popularności, ponieważ więcej osób chce doświadczyć tego na własnej skórze.
Co ciekawe, owa moda raczej szybko nie przeminie, ponieważ (w przeciwieństwie do wielu atrakcji), każdy wykonawca jest inny. Mój pokaz będzie różnić się od tego, wykonanego przez Michała Skubidę, czy Michała Kulika. Mimo że każdy z nas jest iluzjonistą, to każdy ma inny styl, charakter. Nawet rekwizytów innych używamy!

(Nie)dostępność iluzji

Ten aspekt to zarówno plus, jak i minus. Z jednej strony tajemniczość, niedostępność oraz swego rodzaju elitarność pomaga iluzji na dbanie o wizerunek. Z drugiej, przez to, że w naszym kraju jest tak mało iluzjonistów, to nie każdy miał w swoim życiu możliwości doświadczenia tych pięknych emocji.
Oznacza to, że organizując pokaz magiczny na swoim wydarzeniu, weselu, czy uroczystości – masz spore szanse na to, by pokazać swoim gościom coś, czego nigdy nie widzieli, a czego pragnęli od dłuższego czasu.

A więc? Dlaczego pokazy iluzjonistów cieszą się taką popularnością?

Możemy podsumować to tym, że rosnąca popularność iluzji, to wynik ogromnej wartości estetycznej oraz emocjonalnej z niedostępnością, oraz tajemniczością. Właśnie dzięki temu, w ciągu najbliższych lat – najpewniej – zobaczymy ogromny wzrost popularności sztuki, jaką bezapelacyjnie jest iluzja.

Copyright © 2024 - Kacper Mysiorek - Wszelkie prawa zastrzeżone.
Realizacja WEBTEC Agencja Interaktywna